Multikulturalismus - správná cesta?

24. září 2011 v 21:10
V Evropě žijí lidé rozličných kultur. Mnoho větví, mluvících různými jazyky, mající jinou barvu pleti, ale jedno je však spojuje. Fakt, že jsou to lidské bytosti. Kladu si však otázku, kde pramení obecná xenofobie vůči nepřizpůsobivým. Obyvatelstvo se stále stěhuje. Do jiných měst, popřípadě do jiných zemí. Důvodem se může stát lepší přísun peněz, čistší životní prostředí, nebo také například milostný život.Odedávna působil kočovný život Cikánů jako protipól slušné společnosti. Lidstvo je vnímalo jako verbež. Nutili je k izolaci a z ní vyplívající kriminalitě. Některé aspekty přetrvali dodnes. Média zakořenila v lidech předsudky a strach z nepřizpůsobivých. Nedoslechneme se z rádia, či televize žádnou kladnou informaci o této menšině. Klíčí v nás strach z okradení, znásilnění a jiného, mnohdy i horšího trestného činu. V představách o těchto zvěrstvech častokrát vystupuje v hlavní roli člověk tmavší pleti.

Západní Slované se snaží působit tolerantně k menšinám. Některé komunity se však nesnaží zapadnout do většinové společnosti. Stále mezi nimi převládají jedinci dělající problémy. Za výchovou vždy stojí rodiče. Dítě se chová podle stejného modelu. Nevidí-li v matce, či otci příklad, nemá důvod se snažit. Pokud nevede pevná ruka teenagera ke vzdělání, daleko to dotáhnout nemůže. Chodí za školu a hledá rozptýlení jinde. Ano, existují pevné povahy, snažící se dosáhnout pevně stanovených cílů. Záleží na rozvoji daného člověka, míře inteligence.

Multikulturalismus jistě není realistické řešení. Je to jako říci, že na světě můžeme být všichni šťastní a spokojení a každý hřích nám bude odpuštěn. Většinu ideologických myšlenek nejde použít. Problém koexistence rozdílných kultur a náboženství představuje v současnosti horkou otázku.

Úplná asimilace se nikdy nemůže stát konečným řešením. Důvodem je vyčlenění menšinové společnosti a vznik ghet, většinou spjatých s vysokou mírou kriminality. Možná i to je důvodem nepřizpůsobivosti cikánů. Ani v Německu se tento model společnosti neprosadil. Ideální uspořádaní společnosti s různými kulturami vypadá tak, že i lidé s nepřizpůsobivou povahou dodržují v rámci možností zákony dané země, chodí do práce. Rasismus však často nenabízí dostatek pracovních příležitostí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emily Emily | Web | 30. září 2011 v 20:19 | Reagovat

Nesúhlasím s tebou v otázke romov...pretože mali xy možností sa prisposobit a zaradit.... ibaže ako by sa mohli zaradit ked sa zaradit nechcú...im to takto vyhovuje....
Pochádzam z východného Slovenska a dovolím si tvrdit že som žila v tesnej blízkosti s týmto etnikom a poviem ti, po pravde, že za a) sú štátom sak vysoko dotovaní, že im prácu netreba. Za b) ak im nejakú štát nakáže..chodia po lekároch a snažia si vybaviť ospravedlnenku a po c) ich kriminalita a provokácia prekračuje akékoľvek únostné hranice
Takže sa ťa pýtam, ked sa nechcú zaradiť do spoločnosti, prečo ich máme tolerovať a prečo ich ospravedlňovať?
P.S.: Ok, nechcem hádzať všetkých do jedného vreca  tak poviem že hovorím len tak o 90% a ostatných uznávam...

2 Mína van Helsing Mína van Helsing | Web | 30. září 2011 v 20:48 | Reagovat

Máš částečně pravdu, ale nesmíš o tom přemýšlet jako rasista. Částečně se to snažím pochopit.
Ano někteří (je jich mnoho) jsou špatní. Nejspíš právě tím odkoukáním od okolí.
Někteří pracovat chtějí, jen lidé je nepřijnou do lepších zaměstnání, než pomocné práce a vykonávání dalších podřadných věcí.
Nejhorší je, že za ně platíme my, ne stát. Všechny příspěvky jim dá stát, kterému se hrnou peníze do kapes od obyčejných lidí.
Jak bys to řešila? Vyházet ze státu je nemůžeš.

3 Emily Emily | Web | 30. září 2011 v 21:18 | Reagovat

[2]: jasné ja s tebou súhlasím a nepozerám sa na to ako rasista ale ako bežný človek...(aspoň dúfam)
ok, beriem pár z nich na to doplatí a je mi ich ľúto ale kým ich budeme dotovať a pchať im vrecká peniazmi nič s tým nevyriešime... Pozri oni nie su zvyknutí pracovať...ver mi oni aj za to, že sedia v školskej lavici dostanú také pripevky, že obyčajným ľuďom je zle...
Keby som to mala riešiť tak by som sa prestala ohradzovat rasizmom...(ked oni mne možu nadávať do bielych kuri*v...tak to rasizmus nie je) a po roku nezamestnanosti by som dala na výber a) bud verejno prospešné práce za b) najdenie inej práce alebo za c) povedat ahoj príspevkom...

4 Mína van Helsing Mína van Helsing | Web | 30. září 2011 v 21:19 | Reagovat

Souhlasím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama