Zlepšováky a příroda

14. prosince 2011 v 15:04
Článek, jež mi vyšel na blogu iDNES v sekci Studenti čtou a píší noviny.

Co si o této koncepci myslíte? Je rozumná? Může v praxi fungovat? Tuto koncepci je v dnešní době čím dál tím složitější udržet. Vzhledem k tomu, jak lidé plýtvají, ať vyčerpatelnými, nebo nevyčerpatelnými zdroji, vidím budoucnost Země jako veliký globální problém. Přibývá stále více lidí. Momentálně je na světě 7 miliard jedinců. Může se stát, že v roce 2045 jich bude již 9 miliard. Dokáže naše matička Země uživit tolik obyvatel? Stačí na tak rozrůstající se počet jedinců? Našemu prezidentovi Klausovi je to bohužel jedno a na projevech to dává značně najevo.


Kde je problém? Dochází zásoby pitné vody. Mizí některé rostlinné a živočišné druhy. V některých zemích chybí lidem základní vzdělání a trpí slabou lékařskou úrovní. Příroda si tyto problémy sama nezpůsobuje.
Jak lze definovat potřeby budoucích generací? Naše děti možná ani nebudou mít možnost, kde v přírodě zdroje čerpat. Vyčerpají se. Země vyprahne. Domnívám se, že jediná zvířata, která budou znát, spatří za mřížemi, či plexisklem. Zvířata, co nikdy nepoznají přírodu, protože už téměř neexistuje. Nastane neskutečná krize. Nejspíš se moc dívám na katastrofické filmy. Naskýtá se tu však taková možnost.

Pomohou snad bohatí podnikatelé chudým zemím, či budou nadále hrabat na svém písečku v obavách před ztrátou svého pečlivě nahromaděného majetku? Obyvatelé se rozdělí na chudinu a bohaté velmože, jež na ostatní budou nahlížet shora a vládnout svými laptopy a nejnovějšími výrobky značky Apple. Ze svých Porsche a vil na pobřeží se povyšovat nad chýše se somráky. To je ale už jiný příběh. Dopad dnešní krize.

A je vůbec v našem zájmu starat se o to, co přijde po nás? Staráme se o blaho přírody a dbáme na to, aby stálý pokrok nezastínil přírodu a hospodařil s ní jako se sobě rovnou? Budeme nadále rabovat přírodu, aniž bychom jí něčím přispěli?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 0:08 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama